مینو آریانفر

سنگین ترین مجازات برای رأی دادن با شناسنامه دیگران

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد خرید و فروش رأی با استفاده از شناسنامه های غیر هشدار داد و تصریح کرد: یکی از عناوین مجرمانه طبق ماده ۷۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که سنگین ترین مجازات بر آن وضع شده است کاری است که از لحاظ اخلاقی قابل قبول نبوده و

کد خبر : 2750
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
سنگین ترین مجازات برای رأی دادن با شناسنامه دیگران
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد خرید و فروش رأی با استفاده از شناسنامه های غیر هشدار داد و تصریح کرد: یکی از عناوین مجرمانه طبق ماده ۷۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که سنگین ترین مجازات بر آن وضع شده است کاری است که از لحاظ اخلاقی قابل قبول نبوده و جرم است،رأی دادن با شناسنامه ی افراد دیگر است
به گزارش پیک ملت ، در راستای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به منظور تنویر افکار عمومی حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در برنامه زنده ی تلویزیونی شبکه ی استانی دنا شرکت کرد.
استان کهگیلویه و بویراحمد دارای سه حوزه انتخابیه می باشد که در انتخابات دوم اسفند ۳ نفر از نامزدهای انتخاباتی ، به عنوان نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی حضور خواهند یافت.
حسن نگین تاجی با اظهار اینکه قوه قضائیه هیچگونه دخالتی در امر برگزاری انتخابات نخواهد داشت،گفت: در بحث پیشگیری از تخلفات انتخاباتی قوه قضائیه، خیلی خوب می تواند ورود کند.

مقام ارشد قضایی استان به موضوع اهداء دسته گل توسط برخی از نامزدهای انتخابات به یکدیگر، اظهار کرد: اگر به این نکته مقام معظم رهبری توجه شود، از این نوع رفتارهای اخلاقی باید داشته باشیم، که نیت باید برای خدا و اخلاص و هدف و انگیزه برای خدمت به مردم باشد، اگر این ظرفیت و فکر را نامزدهای ما داشته باشند قطعاً از این نوع رفتارها زیاد می بینم و تأثیر بسیار زیادی در شور ونشاط انتخابات خواهد داشت.
وی در خصوص تبلیغات رسمی کاندیداها و چنانچه اعتراضی وجود داشته باشد نحوه اعتراض چگونه است؟ بیان داشت: بایدها و نبایدهای انتخابات ریشه در سیاست های کلی انتخابات، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، قانون اساسی و هم  قانون انتخابات دارد.
نگین تاجی افزود: نامزدهای انتخاباتی وظیفه دارند برنامه های خودشان را برای مردم بیان کنند و هدف و انگیزه ی خدمت به مردم تاثیر بسیار زیادی دارد و مردم بر اساس این برنامه‌ها و شیوه مدیریتی که این نامزدها دارند و ظرفیت ها و توانایی خودشان را نشان می دهند ، انتخاب می کنند. امکان اعتراض در تمام مراحل انتخابات در مراحل ثبت نام ، تشکیل هیئت های اجرایی، و انتخاب اعضای شعبه اخذ رأی تا روز رأی گیری و زمانی که نتایج اعلام می شود، وجود دارد.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به نامزدها هشدار داد و تأکید کرد: به عنوان رییس دستگاه قضایی استان به نامزدها هشدار می دهم که وظیفه اصلی نماینده، تصویب و تدوین قوانین و نظارت بر اجرای صحیح قانون است و باید خود به این امر تمکین کند، بنابراین بعد از اعلام نتایج هرگونه اعتراض باید در قالب قانون باشد و هرگونه اقدام غیرقانونی با پاسخ پلیس و دستگاه قضایی مواجه خواهد شد.
دکتر نگین تاجی افزود: هرگونه اعتراضی در این مراحل دارند باید به مراجع صالحه مراجعه کنند بنابراین قانون پذیری، ولایت مداری و احترام به قانون را رعایت کنند.
این مقام قضایی تصریح کرد: هتک حرمت ها، توهین ها، افتراها و نشر اکاذیب و وعده های خلاف قانون جرم است. نامزد انتخاباتی حق ندارد وعده ای بدهد که اصلاً امکان عملی کردن آن وجود ندارد و در توانش نیست و قانون این اجازه را به او نمی دهد.
رئیس شورای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد به مردم در خصوص انتخاب شان توصیه کرد  که دقت داشته باشند و ظرفیت ها، توانمندی و اخلاص و پاکی نیت ها را در نظر داشته باشند و رأی بر اساس تعهد و تخصص باشد.
وی گفت: اگر انتخاب نماینده این گونه عملی شود، می توانیم اظهار کنیم، که مجلس خوبی برای آینده داشته باشیم و امیدوار خواهیم بود.
حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی که در قانون مستقلی تحت عنوان پیشگیری از وقوع جرم و ماده ۶۷ قانون انتخابات پیشگیری از جرائم را مطرح کرده و در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بحث پیشگیری در بندهای ۵ و ۶ اشاره کرد که وظیفه دستگاه قضایی است ،اشاره نمود و اظهار کرد: اقدامات بسیار خوبی در زمینه پیشگیری از جرائم انتخابات در دستگاه قضایی و در شورای تأمین استان با یک همدلی و همراهی بسیار خوبی در ۵ ماهه ی گذشته موضوع پیشگیری را در ماههای قبل به واسطه ی آن آثاری که پیشگیری دارد شروع کردیم.
وی افزود: در زمینه پیشگیری در واقع عدالت ترمیمی مورد توجه قرار گرفته است و در جرم شناسی، بحث پیشگیری از وقوع جرم مبحثی است که تمام کشورها به آن پرداخته اند یعنی در واقع پیشگیری کیفری از اهمیت کمتری برخوردار است و پیشگیری عدالت ترمیمی مورد توجه قرار گرفته است.

نگین تاجی گفت: بعد از دریافت دستورالعمل ۱۲ بندی ریاست معزز قوه قضائیه ضمن ارسال به همه ی حوزه های قضایی، ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی را از ۷ ماه قبل تشکیل دادیم و جلسات نظام مندی با برنامه های خاصی برگزار شد و در این جلسات تمام کاندیداها در سطح استان دعوت و آن بایدها و نبایدها و مطالب قانونی و عناوین مجرمانه ای که مربوط به خود نامزدها و طرفداران و هشدارهایی که باید به آنها داده شود، اقدام شد.
رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به تشکیل کمیته رصد فضای مجازی اشاره کرد و عنوان کرد: تمام فعالیت های رسانه ها و سایت ها توسط پلیس فتا با تخصصی که دارند رصد و کارهای بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.
حسن نگین تاجی گفت: تمام فعالیت های رسانه ها و فضای مجازی در خصوص انتخابات تحت رصد است، همه آن فعالیت ها دیده شده و پرونده های قضایی تشکیل شده است.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در مورد خرید و فروش رأی با استفاده از شناسنامه های غیر هشدار داد و تصریح کرد: یکی از عناوین مجرمانه طبق ماده ۷۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که سنگین ترین مجازات بر آن وضع شده است کاری است که از لحاظ اخلاقی قابل قبول نبوده و جرم است،رأی دادن با شناسنامه ی افراد دیگر است.
رئیس شورای قضایی استان افزود: در واقع رصد فضای بیرون از شعب اخذ رأی و اطراف آن، بسیار مورد توجه پلیس است و اگر به مواردی برخورد کنیم که خرید و فروش رأی است، برخورد بسیار جدی خواهیم داشت.
نگین تاجی در پایان از زحمات شبانه روزی نیروی های نظامی ،انتظامی و امنیتی تشکر نمود و اظهار کرد: همه خالصانه پای کار هستند و با این همدلی، همراهی، هماهنگی و تعاملی که بین دستگاه قضایی و نیروی های نظامی، انتظامی و امنیتی وجود دارد، انتخابات سالم و پرشوری را، برگزار خواهیم کرد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.