مشخص شدن مکان برای بیلهر فروشان در شهر یعنی چراغ سبز به ریشه کنی گیاهان کوهی

پیک ملت، اگر این ایام به هرعلت گذرتان و نظرتان به خیابان شریعتی شمالی شهر یاسوج (سینمای قدیم)بیفتد، متوجه خروار خروار و خرمنی از گیاهان کوهی خواهید شد که توسط غارتگران طبیعت در این نقطه ازشهر و یا حوالی میدان ساعت “فلکه ساعت معروف”بفروش می رسند. غارتگرانی که این ایام با هجوم به کوه های اطراف

کد خبر : 41078
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۴
مشخص شدن مکان برای بیلهر فروشان در شهر یعنی چراغ سبز به ریشه کنی گیاهان کوهی

پیک ملت، اگر این ایام به هرعلت گذرتان و نظرتان به خیابان شریعتی شمالی شهر یاسوج (سینمای قدیم)بیفتد،
متوجه خروار خروار و خرمنی از گیاهان کوهی خواهید شد که توسط غارتگران طبیعت در این نقطه ازشهر و یا حوالی میدان ساعت “فلکه ساعت معروف”بفروش می رسند.
غارتگرانی که این ایام با هجوم به کوه های اطراف شهر و شهرستان با کمک بیل و بیلچه و کلنگ گیاهان کوهی را از زیر زمین کنده و با وانت به میادین سطح شهر منتقل می کنند.
بیو بیلهر
بیو قارچ
بیو کنگر
بیو لیزک-بن سرخ
(بیا ببر بیلهر وقارچ و کنگر)
آشنا ترین صدایی است که می شنوید،صدایی که هرساله در همین ایام تا اوایل خرداد ، گوش علاقمندان به طبیعت را زجر می دهد.بیو بیلهر در واقع صدای غارتگران و سودجویانی است که به قصد رسیدن به چندر غاز ،گیاهان کوهی شهرستان را ریشه کن می نمایند.

تاسف و تاثر این ماجرا آنجایی پر رنگ تر می شود که هرساله افرادی از استان های همجوار به همین خرده فروشان داخلی مراجعه و گیاهان کوهی را بصورت عمده و با نازلترین و ارزانترین قیمت خریداری و شبانه به کلان شهرها منتقل می نمایند.
(به ویژه قارچ و بیلهر)
ماجرای غارت طبیعت آنجایی غم انگیز تر می شود که متولیان امور شهر برای این جماعت بیلهر فروش مکانی را هم مشخص می کنند تا بتوانند در آن مکان باخیال راحت به خرید وفروش بپردازند.

این مشخص نمودن مکان برای بیلهر فروشان یک پیام واضح و آشکار وشفاف دارد وآن هم این است که یعنی این خرید و فروش وریشه کن نمودن گیاهان کوهی منع و ایرادی ندارد.
چرا که اگر ایرادی متوجه این داستان غم انگیز بود
متولیان امور شهری اجازه نمی دادند که درسطح معابر شهر بازار بیو بیلهر راه بیفتد.

*محمد فرزامی*
شورایِ سردبیری سایت پیک ملت

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.