رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت خبر داد: بررسی افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی کرونا

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال افزایش موارد ابتلا به کرونا در روزهای آینده خبر داد و گفت: پیشنهادهایی برای افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شده که در حال بررسی است. به گزارش پیک ملت به نقل از ایرنا ، کیانوش جهانپور روز دوشنبه

کد خبر : 4067
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت خبر داد: بررسی افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی کرونا

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از احتمال افزایش موارد ابتلا به کرونا در روزهای آینده خبر داد و گفت: پیشنهادهایی برای افزایش تعطیلات نوروز در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شده که در حال بررسی است.

به گزارش پیک ملت به نقل از ایرنا ، کیانوش جهانپور روز دوشنبه ( چهارم فروردین) در کنفرانس خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درباره ادامه تعطیلات ادارات بعد از پنجم فروردین افزود: هنوز ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره ادامه تعطیلات نوروزی مصوبه ای نداشته است و اگر چنین مصوبه ای باشد با تایید رئیس جمهوری اعلام خواهد شد و تا این لحظه چنین مصوبه ای نداریم. پیشنهادهایی در این زمینه به ستاد ملی کرونا از نواخی مختلف آمده که در حال بررسی است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره بازگشت مسافران نوروزی افزود: بیش از ۵۰ درصد مردم به توصیه ها عمل کردند و در خانه ماندند و به مسافرت نرفتند اما عده ای خودخواهانه به مسافرت رفتند. به هر حال هر رفتی برگشتی دارد و بر خلاف افرادی که خودخواسته در قرنطینه خانگی ماندند عده ای هم خودخواهانه به سفر رفتند و به گسترش ویروس دامن زدند. از نظر وزارت بهداشت برخورد قهری با این افراد منعی ندارد و در صورت لزوم باید جرایمی برای این افراد در نظر گرفته شود اما مهمترین تنبیه این افراد این است که خودشان و اطرافیانشان بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند.

وی در پاسخ به ایرنا درباره آمار موارد خفیف کرونا با توجه به ابتلای اکثریت بیماران به نوع خفیف بیماری افزود:  ۸۵ درصد مبتلایان به ویروس کرونا بیماران بدون علامت یا با علایم خفیف هستند و با احتساب این افراد تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران بیش از آمار اعلام شده بیمارستانی است.

جهانپور گفت: بیش از ۸۴ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا در ایران دچار نوع خفیف این بیماری می شوند، عده زیادی از مبتلایان حتی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند یا حداکثر به علت نابویایی و اختلال چشایی به ابتلای خود پی ببرند.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ۱۵.۸ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا دچار علایم شدید بیماری کووید ۱۹ مبتلا می شوند و ۱۲.۳ درصد مبتلایان به آی سی یو نیاز پیدا می کنند و بیش از ۱۸ درصد مبتلایان هیچ علامتی ندارند بنابراین اکثریت بیماران نیازی به خدمات بیمارستانی ندارند و با قرنطینه خانگی بهبود پیدا می کنند. بنابراین آمار کل مبتلایان بیش از آمار رسمی تشخیص های قطعی بیمارستانی است که تاکنون اعلام شده است.

هیج نقطه ایران عاری از کرونا نیست

وی در پاسخ به پرسشی درباره مناطق عاری از ویروس کرونا افزود: هیچ نقطه پاک و عاری از ویروس کرونا در کشور نداریم و با شدت کم و زیاد همه مناطق کشور به ویروس کرونا گرفتار هستند و با این فرض که در جایی میزان ویروس کمتر است و به آن منطقه سفر کنیم، کار اشتباهی است که موجب انتقال ویروس و دامن زدن به چرخه گسترش ویروس می شود.

جهانپور گفت: هیچ نامه رسمی به وزارت بهداشت واصل نشده که باید اجازه دهیم  ۷۰ درصد مردم مبتلا شوند تا شیوع بیماری کووید ۱۹ کنترل شود. البته وزارت بهداشت از پیشنهاد و انتقاد صاحبنظران استقبال می کند اما چنین برنامه ای در وزارت بهداشت وجود ندارد و اگر در فضای مجازی چنین مواردی مطرح شود بیشتر از طرف سیاسیون و نه علمای علم طب مطرح شده است و نوعی بزرگنمایی برای تلطیف فضاست و با وجودی که این بیماری دارو ندارد دولت ها حتی اگر بخواهند و تلاش هم بکنند هرگز به جایی نمی رسیم که ۷۰ درصد مردم به این ویروس مبتلا شوند.

وی افزود: تلاش وزارت بهداشت این است که فارغ از اینکه چند درصد از افراد جامعه به ویروس کرونا مبتلا شوند از ابتلای ناگهانی افراد به این بیماری بکاهد تا امکانات درمانی کشور پاسخگو باشد و هر اقدامی در این زمینه لازم باشد از جمله ترغیب مردم به ماندن در خانه و کاهش تردد را دنبال می کنیم تا زنجیره انتقال کند و بازه بیماری طولانی تر شود تا امکان ارائه خدمات درمانی بهتر و بیشتر شود.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: سطح سه قرنطینه نیز با تعطیل کردن مدارس، دانشگاهها و محدودیت های تردد در حال اجراست اما بر خلاف نظر برخی منتقدان ایجاد حکومت نظامی در کشور با ساختار اجتماعی، اقتصادی ما همخوانی ندارد و نه ممکن و نه مطلوب است و پیامدهای زیادی دارد، بنابراین از این روش صحبت نمی کنیم و از راههای صحبت می کنیم که امکان اجرا دارد و موثر است.

احتمال افزایش بیماران

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: این رفتارها ممکن است در روزهای آینده موجب پیک مجدد بیماری ناشی از ویروس کرونا شود که نگران کننده است. البته امیداریم با همکاری مردم این اتفاق نیفتند اما به هر حال تاکنون ۳۶ میلیون نفر غربالگری شده اند و این اقدام تا انجام غربالگری برای ۸۰ میلیون نفر ادامه خواهد داشت. روزانه ۶هزار تست تشخیص کرونا نیز انجام می شود که در روزهای آینده به ۱۰ هزار مورد در روز می رسد بنابراین افزایش تعداد بیماران شناسایی شده در روزهای آینده دور از انتظار نیست.

جهانپور افزود: تست تشخیص کرونا تاکنون برای ۵۸ هزار نفر انجام شده است اما تاخیر در انجام تست در هیچ بیمارستانی موجب تاخیر در شروع درمان نشده است و با مشاهده علایم یا انجام تست سی تی اسکن ریه که تشخیص بسیار دقیقی است کار درمان بیماران بلافاصله شروع می شود.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.