نیاز به پالایش فرهنگ گفتاری ایرانیان از واژگان خود کوچک شماری

  پیک ملت؛زمان آن فرا رسیده است که یک بار برای همیشه فرهنگ گفتاریمان را از واژگان خودکوچک شمار ، ناهنجار و زشتی همچون، نوکر ، چاکر، غلام و کنیز، پاک نماییم. نیاز به پالایش فرهنگ گفتاری ایرانیان از واژگان خود کوچک شماری درود بر همه هم میهنان به ویژه همتباران لر زمان آن فرا

کد خبر : 40085
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۸:۲۵
نیاز به پالایش فرهنگ گفتاری ایرانیان از واژگان خود کوچک شماری

 

پیک ملت؛زمان آن فرا رسیده است که یک بار برای همیشه فرهنگ گفتاریمان را از واژگان خودکوچک شمار ، ناهنجار و زشتی همچون، نوکر ، چاکر، غلام و کنیز، پاک نماییم.

نیاز به پالایش فرهنگ گفتاری ایرانیان از واژگان خود کوچک شماری

درود بر همه هم میهنان به ویژه همتباران لر

زمان آن فرا رسیده است که یک بار برای همیشه فرهنگ گفتاریمان را از واژگان خودکوچک شمار ، ناهنجار و زشتی همچون، نوکر ، چاکر، غلام و کنیز، پاک نماییم.

این فرهنگ گفتاری زمانی ، کاربری چاپلوسی و خود کوچک شماری در برابر اربابان زر و زور ، داشت و بدین گونه چاپلوسان با بکار بردن این واژگان در فرهنگ گفتاریشان، در پی لقمه نانی و یا رسیدن به نوایی بودند، این فرهنگ ناهنجار چاپلوسی هر چند پیش از صفویه نیز به ویژه پس از تاخت و تاز های بیگانگان از جمله تازیان و مغولان کار بری های فراوان داشت، اما در زمان صفویه، سنگ بنای آن گذاشته شد، و در زمان قاجار بیشترین کاربرد را در معماری چاپلوسی بجای گذاشت، تا جایی که برخی برای دریافت بیشتر نگاه اربابان، خود را نوکر خانه زاد مینامیدند، و این زشت ترین جایگاهی بود که یک انسان میتوانست داشته باشد. اما با گذشت زمان و دگرگونی در کاربرد، اندک اندک این واژه های ناهنجار به بخشی از گفتمان روزمره مردم راه پیدا کرد، و بی آنکه در پی رسیدن به خواسته ویژه ای باشند پا به یک فرهنگ گفتاری نوین گذاشتند ، تا جایی که برای نشان دادن مهرورزی، با واژگان چاکریم و نوکریم و غلامتیم، سر رشته گفتگو باز می شود و یا به پایان می رسد.
شاید باور کردنش سخت باشد، اما بیش از نود درصد از مردم تا کنون به بار ناهنجار این واژگان نیندیشیده اند،
پیوستگی این روند، تا جایی پیش خواهد رفت که چه آگاهانه و یا نا آگاهانه کسانی که این واژگان را در گفتمان خویش بکار میبرند، به نوعی فرهنگ خود کوچک شماری را ، در برابر کسانی که به گونه ای به آنها نیاز دارند، گسترش داده و بیماری خود کوچک شماری و خود تحقیری در جامعه روند رو به رشد خود را خواهد پیمود.
در زمانه ای که هر کس با زور بازو یا دانش خود نیاز خود را برآورده میکند و هیچ کس نوکر و چاکر هیچ کس نیست، پس بکار بردن این واژه ها در فرهنگ گفتاری دیگر نمی تواند جایگاه و یا کاربردی داشته باشد.
اگر آرمان و انگیزه از بکار بردن این واژگان ناهنجار در گفتمان روزمره ، بجا آوردن مهرورزی و دوستی و فرهنگ دوست داشتن باشد، میتوان جایگزین های زیبایی همانند، سپاس و سپاسگزارم، را بکار برد،
پس یک بار برای همیشه این واژه های ناهنجار را از فرهنگ گفتاری خویش پاک کنیم ، زیرا نه هیچ مرد ایرانی می تواند نوکر، چاکر باشد و نه هیچ بانوی ایرانی، کنیز !
خوب بیندیشیم که هرآنچه را که بر زبان جاری سازیم میتواند اندک اندک در اندیشه ما جای گیرد، و آنگاه همان می شویم که به آن اندیشیده ایم،
فرزندان ما شایسته بزرگ اندیشی هستند نه خود کوچک شماری!!!
با گفتمان زیبا به خود و جامعه خود شخصیت بدهیم.
از همه هم میهنان سپاسگزاریم.

🖊حسین آریارنفر؛  عضو شورای سردبیری پیک ملت

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : 2
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حمید عباسی سه شنبه , 26 دی 1402 - 14:41

درود بر دوست ارجمند مان دکتر آریانفر که به راستی و درستی پاسبان و گسترش دهنده زبان فارسی بوده . راهت پر رهرو و اندیشه ات پیوسته درخشان وگسترده و نیز عمرتان فروزان چون سپهر تابان 🙏🙏🌸🌸

محمد پردل سه شنبه , 26 دی 1402 - 18:27

دورد بر مهندس عزیز