به همت هنرمندان استانی و کشوری برای ۸ بیمارستان در کشور منابع جمع آوری شد / تجهیزات سی تی اسکن بیمارستان شهید جلیل یاسوج خریداری شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت باید جلوی اجتماعات گرفته شود و مراکزی که مردم تجمع پیدا می کنند تعطیل شوند که شامل ادارات، سازمان های ورزشی، حوزه های مذهبی و سایر حوزه های اجتماعی نظیر تشییع جنازه ها و عروسی ها و به طور خلاصه هر عامل تجمع باید

کد خبر : 3727
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۳۵
به همت هنرمندان استانی و کشوری برای ۸ بیمارستان در کشور منابع جمع آوری شد  / تجهیزات سی تی اسکن بیمارستان شهید جلیل یاسوج خریداری شد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت باید جلوی اجتماعات گرفته شود و مراکزی که مردم تجمع پیدا می کنند تعطیل شوند که شامل ادارات، سازمان های ورزشی، حوزه های مذهبی و سایر حوزه های اجتماعی نظیر تشییع جنازه ها و عروسی ها و به طور خلاصه هر عامل تجمع باید کنترل شود اصل پیشگیری در وزارت بهداشت قرنطینه خانگی می باشد و توصیه می شود به جز موارد اضطراری از خانه خارج نشوند.

به گزارش پیک ملت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دکتر پرویز یزدانپناه، اظهار داشت: شناسایی و غربالگری صحیح به به نحوی است که افرادی که بیمار هستند شناسایی شوند و به مراکز بهداشتی درمانی برای درمان ارجاع شوند.

وی افزود: ادارات به کارمندانی که بیماری‌ زمینه‌ای دارند، زنان باردار، کسانی که کارهای اداری دارم و خیلی وجودشان مشکل در ارائه خدمت به وجود نمی آورد مرخصی بدهند و شود توصیه می شود ادارات با حداقل نیرو به کار خود ادامه دهند.

وی ابراز داشت: دادگستری به دلیل ازدحام جمعیت و میزان مراجعات که خود می توانست منشا آلودگی برای مردم، کارکنان و قضات باشد، تعطیل شد.

دکتر یزدانپناه گفت: کمیته استانی مبارزه با کرونا که با حضور استاندار و سایر نهادهای عضو کمیته برگزار شد با توجه به اینکه تعداد زیادی از مردم استان خارج از استان و بیشتر در استانهای آلوده هستند و برای تعطیلات نوروزی به استان بر میگردند، امکان دارد موارد بیماری از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین زیاد شود بنابراین که این نیز می تواند بار مراجعه زیادی را به استان وارد کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: مسافران باید غربالگری شوند و چون این بیماری می تواند بدون علامت باشد بنابراین باید بین ۱۰ الی ۱۴ روز در خانه هایشان قرنطینه شوند و در صورت شناسایی موارد جدید آنها را به بیمارستان ارجاع دهیم.

وی اضافه کرد: افرادی غیربومی که وارد استان می شونددر صورت آلوده بودن با هزینه شخصی در مکان های پیش بینی شده قرنطینه می شوند.

وی ابراز داشت: غربالگری ها تشدید می شود و گندزدایی ها با قوت بیشتری انجام می شود توسعه فضاهای فیزیکی و درمانی بیمارستان ها و مراکز پشتیبانی مثل سپاه دیگر نهادها را داریم.

دکتر یزدانپناه خاطرنشان کرد: در همه کشورهای درگیر ویروس کرونا کمبود ماسک وجود دارد خوشبختانه از ظرفیت های استان استفاده کردیم و توسط سپاه در دو روز آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

وی ضمن تقدیر وتشکر ویژه از هنرمندان استان، ادامه داد: هنرمندان استان و کشور منابعی جهت ۸ بیمارستان در کشور جمع آوری کردند که یکی از این بیمارستان ها، بیمارستان شهید جلیل یاسوج می باشد و تجهیزات حفاظت شخصی از قبیل ماسک را در برمی گیرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان بااشاره به اینکه بیشترین آسیب پذیری را پزشکان، پرستاران و مدیران دانشگاه دارند، افزود: با دستور وزیر بهداشت تمام مدیران دانشگاه، روسای شبکه ها و بیمارستان ها که در معرض آلودگی و بیماری هستند، باید تست کرونا را انجام بدهند و هزینه هر تست حدود ۲۰۰ هزار تومان بود که برای پرسنل و مدیرانی که شبانه روز در حال خدمت رسانی در خط مقدم هستند و جانشان میلیاردها ارزش دارد، این تست صورت پذیرفت.

وی اذعان کرد: استفاده از ماسک های مختلف راهنمای کشوری دارد، کمیته بیمارستانی باید تشخیص دهد و بر اساس نیاز بین پرسنل تقسیم شود.

دکتر یزدانپناه افزود: سی تی اسکن بیمارستان شهید جلیل خریداری شده تجهیزات از جمله یو پی اس آماده شده است، سازمان انرژی اتمی اجازه داده از سه شنبه هفته آینده دستگاه راه اندازی شود با شرکت زیمنس هماهنگی شده و امیدواریم در هفته آینده راه‌اندازی شود.

وی خاطرنشان کرد: بانک های دولتی باید مقداری از هزینه ها را صرف حفاظت از پرسنل خود نمایند، دستگاه های ATM را گندزدایی و دستمال کاغذی در آنجا قرار دهند.

وی ابراز داشت: زمانی که فرد علائم کرونا دارد آگاهانه از منزل خارج شوند قانونا دچار قتل عمد می شوند که خود جرم محسوب می شود که در ایتالیا ۲۱ سال زندان و در چین ۱۰ سال زندانی در پی دارد.

دکتر یزدانپناه، گفت: از مجموعه ۲۲۴ نمونه ارسال شده به آزمایشگاه پاستور تهران، تا پایان روز ۱۹ اسفند ۲۶ مورد مثبت بوده است، در روزهای بیستم و بیست و یکم شصت نمونه دیگر ارسال شده که جواب آن ها فردا اعلام خواهد شد، پاسخگویی به نمونه های ارسالی ۴۸ ساعت زمان می برد.

وی ادامه داد: چهار نفر بهبود یافته ۱۳ نفر در خانه قرنطینه اند و ۹ نفر دیگر در بیمارستان تحت مراقبت و درمان هستند.

وی در خصوص برنامه های انجام گرفته در خصوص ویروس کرونا عنوان کرد:در جلسه ای که با حضور روسای دانشگاه ها و وزیر بهداشت در هفتم و هشتم بهمن ماه برگزار شد اعلام شد که کرونا به ایران می آید پس از آن در اولین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی کشور را با استاندار برگزار کردیم.

وی افزود: قدم بعدی قرار دادن بیمارستان شهید جلیل به عنوان معین بیماری کرونا، امکانات و نیرو قرار دادیم، بخش های آسیب پذیر بیمارستان را به سایر بیمارستان ها انتقال دادیم.

دکتر یزدانپناه، گفت: حمایت همه جانبه تمام نهادهای دولتی و حکومتی از برنامه های دانشگاه و وزارت بوده پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و قسمت خدماتی بیمارستان مراکز بهداشتی درمانی از روز اول آموزش‌های لازم را دیده‌اند و آمادگی پیدا کردند و اینکه بتوانند با کرونا مقابله کنند و حمایت مدیران ملی از دانشگاه در مدیران استانی در سطح ملی بودند.

وی ابراز کرد: در روز گذشته نزدیک به دو میلیارد منابع برای دانشگاه تهیه شد تجهیزات و کمبودهایی که در حوزه آزمایشگاه برطرف میشود.

دکتر یزدانپناه ضمن تشکر از حمایت خیرین سلامت، حمایت جامعه روحانیون استان با تعطیلی نماز جمعه، مساجد و جلسات مذهبی که خود می توانست عامل اجتماع و انتقال ویروس باشد، افزود: مردم شریف و آگاه استان که توصیه ها را رعایت می کنند در پیشگیری و کنترل بیماری نقش موثری دارند.

وی بیان کرد: ورودی شهر دهدشت جاده فیلگه توسط سازمان هلال احمر غربالگری انجام می شود که جهت بالا بردن کیفیت غربالگری کارشناس بهداشت یا مراقب سلامت در کنار آنها نظارت دارند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شماره تماس ۱۹۰برای پاسخگویی به سوالات کرونایی در طول ۲۴ ساعت شبانه روز، ۴۰۳۰ و سامانه salamat.gov.ir سامانه کشوری غربالگری و خوداظهاری با وارد کردن کد ملی و تاریخ دقیق تولد، و با پر کردن فرم خودارزیابی در صورت نیاز مراجعه به مراکز درمانی راهنمایی می شوند.

وی با اشاره به لیست منتشر شده از اسامی مدیران و پرسنل دانشگاه گفت: اطلاعات شخصی بیماران محرمانه می باشد و کسانی که به نوعی لیست اسامی را انتشار می دهند به عنوان مجرم توسط دستگاه قضایی پیگیری می شوند.

دکتر یزدانپناه در پایان گفت: کسی که کرونا گرفته مجرم نیست، وقتی به عنوان مجرم با او برخورد می کنید کسانی که علائم کرونا دارند به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمی کنند این میتواند باعث پخش بیماری شود.

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.