شانه خالی کردن و فرار رو به جلو مسئولین استان با تاکتیک تغییر نام «کهگیلویه وبویراحمد»

  پیک ملت، در آیین کلنگ‌زنی گازرسانی به روستاهای تنگ تامرادی بویراحمد، سیدعلی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به تلفظ سخت و سنگین اسامی برخی روستاها، اظهار داشت: نام استان باید تغییرکند و مردم از این طولانی و تلفظ سخت این نام ناراضی اند. مهدی روشنفکر نماینده مجلس

کد خبر : 36103
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲:۳۲
شانه خالی کردن و فرار رو به جلو مسئولین استان با تاکتیک تغییر نام «کهگیلویه وبویراحمد»

 

پیک ملت، در آیین کلنگ‌زنی گازرسانی به روستاهای تنگ تامرادی بویراحمد، سیدعلی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به تلفظ سخت و سنگین اسامی برخی روستاها، اظهار داشت: نام استان باید تغییرکند و مردم از این طولانی و تلفظ سخت این نام ناراضی اند.

مهدی روشنفکر نماینده مجلس شورای اسلامی هم پاسخ به این موضوع گفت: سختی تلفظ نام استان در ابتدای آن «کهگیلویه» و  «و» آن است و تلفظ «بویراحمد» مشکلی ندارد.

او افزود: تلفظ نام بویراحمد مشکلی ندارد و اگر قرار است فکری بحال تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد شود باید فکری بحال تغییر نام کهگیلویه بعلاوه آن ” واو ” بین این دو اسم شود.

اما با توجه به سخنان این نماینده مجلس و بازتاب فراوانی در فضای اجتماعی استان داشته است.

ما با کمی تحقیق ومطالعه ی تاریخ سرزمین بویراحمد به این مطلب برمی خوریم که اکثریت قریب به اتفاق، حوادث ،رویداد هاو زد و خوردهای قدیم سرزمین بویراحمد، درتنگه هااتفاق افتاده ویابه  عبارتی دیگرانتها وسرانجام همه ی رخدادهاورویدادهای منطقه به تنگه هاختم شده است،مثلادرگیری تنگ تامرادی باقوای دولتی،درگیری تنگ گجستان.
هدف ازاین نوشتارنگاهی است گذرابه موضوع تغییرنام استان.
که نماینده شهرستان های بویراحمدودنابه همراه استاندار در تنگ تامرادی جهت کلنگ زنی پروژه گازرسانی به روستاهای تنگ تامرادی وپیشنهاد استاندارمبنی برتغییرنام استان بعلت سنگینی درتلفظ وشوخی جناب اقای دکترروشنفکرمبنی برتغییرکلمه ی ابتدایی نام استان”کهگیلویه”به اینجا می رسیم که این دو مسئول محترم ضمن حضوردرمحرومترین نقطه ی استان کهگیلویه وبویراحمد،بجای فکرکردن درراستای حل مشکلات عشایرمنطقه تنگ تامرادی واشتغال جوانان منطقه وبرنامه ریزی جهت درآمد پایداربرای ساکنان فهیم تنگ تامرادی به فکرتغییرنام استان افتاده اند، ودرصدد هستند که   بخاطر سنگینی وسخت هجانمودن نام استان توسط وزرا وسایرمقامات ،نام وهوویت استان راتغییروخدمتی ماندگارازخودبجابگذارند.

اماغافل ازاینکه تغییرنام یک استان وحتی یک شهرستان مراحل مختلف وفرایندهای خاص دارد.

 

فرایندهایی ازقبیل رجوع به افکارعمومی،طرح درخواست دروزارت کشور، مد نظرقراردادن وپیش بینی نمودن پیامدهای منطقه ای و ….
ضمنا شاید لازم باشدگذری داشته باشیم برفلسفه نام استان:
همانطورکه تمامی ساکنان استان واقف هستنداستان کهگیلویه وبویراحمدازنام یک منطقه ی جغرافیایی ونام یک ایل گرفته شده.
کهگیلویه”منطقه”
و
بویراحمد”ایل”

 

اما نماینده بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس در پاسخ به این گفته خود در مراسم گلنگ زنی گاز رسانی به خبرنگاران با تاکید براینکه

نه تنها اولویت ما تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد نیست بلکه اصلاً لزومی ندارد گفت؛  نام استان که درون آن، تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و زبان نهفته است و اکثریت مردم نسبت به این اسم رضایت دارند را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه اگر روزی مردم و نخبگان ما به این نتیجه رسیدند که نام استان کهگیلویه و بویراحمد باید تغییر کند و بنده مخالف تغییر نام استان باشم باز مطیع امر مردم خواهم بود، اظهار داشت: در آن زمان هم باید تلاش شود اسمی در خور‌ شآن منطقه و مردم انتخاب شود.

وی با تاکید بر این که باید راهی برای معرفی استان و استفاده از ظرفیت‌های آن برای بهبود شرایط زندگی مردم پیدا کنیم، خاطر نشان کرد: مشکل اصلی گمنامی استان کهگیلویه و بویراحمد، فقر، عقب‌ماندگی و توسعه نیافتگی با وجود منابع، بهره نبردن از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل طبیعی و انسانی است.

در منطقه تنگ تامرادی، به همراه استاندار برای کلنگ‌زنی گازرسانی چندین روستا سفر کرده بودیم، استاندار اشاره کردند نام استان طولانی‌ و تلفظش سخت است، باید تغییرش داد و بنده جهت مزاح به آقای احمدزاده استاندار گفتم، سختی تلفظش برای آن قسمت اولش هست چون حقیقت نیز همین بود.

وی گفت: اگر قرار است سختی تلفظ نام استان، دلیل تغییر نام باشد همه ما می‌دانیم تلفظ بخش ابتدایی اش کمی سخت هست. ما که قرار نیست تغییر نامی انجام بدهیم، وقتی نامی نشان از هویت تاریخی و فرهنگی یک منطقه دارد پس فعلا لزومی ندارد، نام استان تغییر کند.

نماینده بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس افزود: حالا رسانه‌ای این صحبت بنده که کاملاً مشخص بود به مزاح خدمت استاندار عرض کردم را منتشر کرد، شاهد انواع قضاوت‌ها بودیم و بسیاری افراد که تا دیروز بعضاً بنده را محکوم می‌کردند، بزرگ شده فلان شهرستان هستم و چرا در بویراحمد نماینده شدم، الان ژِست دلسوزی گرفتند و به قول معروف می‌خواهند آب را گل‌آلود کرده و سپس بهره سیاسی ببرند.

روشنفکر با بیان اینکه استاندار خود بومی شهرستان گچساران است و شخص بنده یک بخش از زندگی خود را هم در شهرستان کهگیلویه گذرانده ام، گفت: پس لطفاً روی این موضوع تفرقه افکنی، کسی بی‌جهت مانور ندهد.

بگفته وی، سه عامل آگاهی‌کم، عدم اخلاق‌مداری و تعصبات کورکوارانه بلای جان فضای سیاسی این استان بوده و خواهد بود.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.