۶۰ هکتار جنگل آفت زده استان ، در حال نابودی

پیک ملت،به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ، برای نجات این جنگل ها ، به حدود ۱۰۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. به گزارش پیک ملت، سعید جاوید بخت گفت: علت این آفت‌ها خشکسالی‌های پی در پی و سم‌پاشی‌های متنوع برای از بین بردن آفت در مزارع و باغات حاشیه جنگل‌ها است.

کد خبر : 33435
تاریخ انتشار : شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴
۶۰ هکتار جنگل آفت زده استان ، در حال نابودی

پیک ملت،به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ، برای نجات این جنگل ها ، به حدود ۱۰۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش پیک ملت، سعید جاوید بخت گفت: علت این آفت‌ها خشکسالی‌های پی در پی و سم‌پاشی‌های متنوع برای از بین بردن آفت در مزارع و باغات حاشیه جنگل‌ها است.
وی با بیان اینکه ۸۷۴ هزار هکتار جنگل در این استان وجود دارد افزود: در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ شدت این آفت در بخشی از این جنگل‌ها به علت پراکنش زمانی و میزان بارش بسیار نامناسب و پایین، بیشتر خود را نشان داده است.
جاوید بخت با اشاره به اینکه در سال گذشته به رغم اینکه شرایط زمانی مناسب نبود، ولی مبارزه با آفت در ۱۴ هزار هکتار انجام شد، بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده و توجه ویژه دولت برای عملیات حفاظت از جنگل‌ها که سال گذشته انجام شده بود، امسال تامین اعتبار انجام گرفته است.
وی یادآور شد: پس از اردیبهشت ماه کمیته گیاه‌پزشکی در استان تشکیل شد و از صاحبنظران دعوت شد و گروه‌های تخصصی مختلفی پای کار آمدند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه امسال هم ۶٠٠ هکتار عملیات مقابله با آفت در مناطق کنترل کانون‌ها انجام شد، ادامه داد: آفت پنج نسل دارد و محلول تنها بر ۲ نسل آن تاثیر گذار است و این مهم نشان می‌دهد با یک مرحله محلول پاشی آفت به طور کامل از بین نمی‌رود.
جاوید بخت گفت:۲۰ میلیارد تومان در همان ابتدای کار برای مبارزه با آفت بلوط مصوب شد، اما از لحاظ زمانی، شرایط مناسبی برای مبارزه با آفت نبود.
وی افزود: دولت به پرداخت این اعتبار همچنان پایبند است و اکنون که فصل زمان مناسب توزیع و تامین اعتبار است به دنبال تحقق نهایی و جذب هستیم.
جاویدبخت بیان کرد: این طرح شامل محلول پاشی، جوان‌سازی جنگل، آفت‌زدایی، حفاظت و قرق، بذرکاری و موارد دیگر است.
وی ادامه داد: در حال حاضر، ۲ تن محلول «بی تی» نیز آماده شده تا در زمان مناسب کار محلول پاشی انجام گیرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سفر نخست رئیس جمهور مصوبه‌ای برای منابع طبیعی استان پیش بینی نشده بود، اما با پیگیری‌های استاندار و دستور رئیس جمهور از محل متمم سفر، ۲۴۰ میلیارد برای سه سال اعتبار مصوب در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون مراحل تکمیل طرح‌ها انجام گرفته و پیشنهاد آن نیز به تهران اعلام شده است افزود: در حال حاضر افزون بر ۷۲ میلیارد تومان به عنوان اعتبارات مصوب دستگاه از منابع استانی و ملی برای استان فراهم شده که این میزان، منهای اعتبارات سفر متمم رئیس جمهوری، محرومیت زدایی و دیگر اعتبارات است.
جاوید بخت بیان کرد: با توجه به مصوبات سفر و متمم سفر، اعتبارات استان برای منابع طبیعی نسبت به سال گذشته بیشتر از ۲ برابر رشد خواهد داشت.
وی ادامه داد: منابع طبیعی استان در صدد است با کمترین اشکالات بهترین بهره وری را نسبت به منابع اعتباری دولت با برنامه ریزی دقیق داشته باشد.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.