پیست اسکی کاکان ثروتی نهفته زیر نگین شهر یاسوج

پیک ملت، فهیمه قهرمانی ؛ پیست اسکی کاکان واقع در ۱۸ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد یکی از زیباترین نقاشی های طبیعت است که در سایه برخی کاستی ها و کمبود ها سال هاست مورد غفلت قرار گرفته است در حالی که قابلیت تبدیل شدن به یکی از مهم ترین جاذبه گردشگری استان در

کد خبر : 25453
تاریخ انتشار : یکشنبه 16 آبان 1400 - 16:19
پیست اسکی کاکان ثروتی نهفته زیر نگین شهر یاسوج

پیک ملت، فهیمه قهرمانی ؛ پیست اسکی کاکان واقع در ۱۸ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد یکی از زیباترین نقاشی های طبیعت است که در سایه برخی کاستی ها و کمبود ها سال هاست مورد غفلت قرار گرفته است در حالی که قابلیت تبدیل شدن به یکی از مهم ترین جاذبه گردشگری استان در چهار فصل را دارد.

به گزارش پیک ملت،  تلالو اشعه نور خورشید بر دانه های سفید برف، ارتفاع حدود یک متری برف و صدای فرو رفتن چکمه ها در برف تنها یک تصویر کوچک از آن همه زیبایی های پیست اسکی کاکان است.

این پیست با نخستین بارش برف در اواخرفصل پاییز و تداوم بارش برف در زمستان یکپارچه پوشیده از دانه های سفید رنگ برف می شود.

چشمه های فراوان، آسمان آبی و یکدست هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. بوی ذرت بلال و آش کارده هوش از سر هر رهگذری می برد و طعم آش دوغ ، آش ماست و لبوی داغ داغ در حاشیه پیست برای همیشه ماندگار خواهد بود.

پیست اسکی کاکان، سرمایه ای نهفته در پیشانی یاسوج

این پیست سالانه پذیرای گردشگرانی از استان های مختلف کشور به ویژه جنوب ایران است.

بر اساس گزارش راهداری استان و به استناد آمار استخراجی از دستگاه های تردد شمار در روزهای تعطیل بیش از ۱۲ هزار خودرو و در روزهای غیر تعطیل تا سه هزار خودرو در مسیر پیست اسکی کاکان عبور و مرور می کند.

پیست کاکان ظرفیت بی بدیلی در حوزه گردشگری و ورزش های زمستانی محسوب می شود اما در سالیان اخیر تلاش درخوری برای توسعه و تجهیز آن به امکانات مورد نیاز صورت نگرفته است.

سرمایه گذاری در این منطقه می تواند به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان بویراحمد منجر شود.

پیست کاکان نزدیکترین پیست اسکی ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس و استان های جنوبی کشور است و به همین دلیل شرایط منحصر به فردی برای سرمایه گذاری بیشتر دارد.

ترافیک سنگین اطراف آن، نبود رستوران، بوفه، نبود امکانات رفاهی، کمبود امکانات و زیرساختهای بهداشتی و نبود پارکینگ از جمله مشکلات پیش روی این پیست است.

به گفته مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد مالکیت این پیست در اختیار اداره کل ورزش و جوانان است و سازمان برای جذب سرمایه گذار در این پیست اختیاری ندارد.

سال های ۹۸ و ۹۹ درخواست های متعددی از سوی  سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد به استاندار وقت اعلام شد تا مالکیت این پیست را به سازمان گردشگری استان واگذار کند اما به نتیجه ای نرسید.

پیست اسکی کاکان همچنان در مالکیت اداره کل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد است اما هر ساله جشنواره برفی مختص این پیست برای معرفی ظرفیت های استان توسط سازمان گردشگری برگزار می شود.

سالانه به علت استفاده گردشگران در این پیست از تیوپ و خطرناک بودن آن شاهد اتفاقات گوناگون  و ناگوار برای افراد هستیم.

توجه به ورزش اسکی در کهگیلویه و بویراحمد برای کارآفرینی ضروری است 

رییس فدراسیون اسکی در سفر اخیرش به یاسوج و دیدار با مدیران ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد ، گفت: توجه جدی تر به رشته ورزشی اسکی در این استان برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال امری ضروری است.

عباس نظریان  اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد استانی  مستعد برای رشته ورزشی اسکی بوده و به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی مناسب می تواند در زمینه اسکی و گردشگری ورزشی در کشور مطرح شود.

پیست اسکی کاکان، سرمایه ای نهفته در پیشانی یاسوج

وی افزود: تنها ۱۵ استان کشور دارای هیأت اسکی بوده و کهگیلویه و بویراحمد نیز یکی از استان های  دارای ظرفیت مطلوب در زمینه رشته  ورزشی اسکی است.

رییس فدراسیون اسکی بیان کرد: اسکی یک رشته ورزشی جوان پسند بوده و دارای ۱۰ شاخه ورزشی زیرمجموعه است.

نظریان عنوان کرد: فدراسیون اسکی به منظور کمک هر چه بیشتر به توسعه این رشته ورزشی در کهگیلویه و بویراحمد آمادگی داشته و حاضر به سرمایه گذاری لازم است.

به گفته سرپرست اداره کل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد فضای این پیست در آینده ای نزدیک با حمایت فدراسیون اسکی و  همکاری مسئولان اجرایی استان توسعه می یابد.

رییس فدراسیون اسکی عنوان کرد: موقعیت جغرافیایی این استان و دارا بودن کوهستانی بی نظیر و پوشیده از جنگل یکی از نعمت‌های خداوند به مردم این منطقه بوده و ظرفیت و پتانسیل ورزشکاران و قهرمان اسکی استان در کشور مایه مباهات است.

نظریان افزود: ظرفیت و قابلیت ورزشکاران رشته ورزشی اسکی کهگیلویه و بویراحمد چشمگیر بوده و در صورت حمایت لازم می توانند در کشور  مطرح شوند.

راه اندازی مدرسه اسکی در پیست اسکی کاکان

سرپرست اداره کل ورزش و جوانان کهگیلویه و بویراحمد اسکی را یک رشته ورزشی مفرح و نشاط آور دانست و اظهار داشت: پیست اسکی کاکان یاسوج تنها پیست اسکی کشور بوده که از گاز شهری بهره مند است.

بهروز جهانبخش افزود: بزودی مدرسه اسکی در پیست اسکی کاکان یاسوج راه اندازی می شود و این پیست آمادگی لازم برای میزبانی از رقابت های قهرمانی کشور را دارد.

جهانبخش عنوان کرد: برپایی جشنواره فرهنگی، ورزشی برفی در پیست اسکی کاکان یاسوج با همکاری اداره کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد یکی از برنامه های مهم اداره کل ورزش و جوانان و هیأت اسکی این استان است.

وی ادامه داد: این اقدام می تواند به جذب هر چه بیشتر گردشگر و توریسم ورزشی در کهگیلویه و بویراحمد کمک بسزایی کند.

جهانبخش خواستار حمایت مادی و معنوی بیش از پیش فدراسیون اسکی از این رشته ورزشی در کهگیلویه و بویراحمد شد.

ترافیک معضل مهم تردد در مسیر پیست اسکی

همچنین رییس هیات اسکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ترافیک روزهای پایانی هفته معضل مهم در تردد ورزشکاران و قشرهای مختلف مردم به سوی پیست اسکی کاکان یاسوج است.

حمید زرافشان اظهار داشت: انتظار می رود که مسئولان پلیس راه و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کهگیلویه و بویراحمد برای رفع  این مشکل همکاری و مشارکت کنند.

وی افزود: استعدادیابی پسران و دختران زیر ۱۲ سال و راه انداری مدرسه اسکی از برنامه های مهم هیات اسکی کهگیلویه و بویراحمد است.

بیش از ۵۰ هزار ورزشکار ساماندهی شده مرد و زن در رشته های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کنند.

آیت الله سید نصیر حسینی نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد ورزش را دارای اهمیت بسزایی دانسته و تاکید کرده که توجه به زیرساخت های ورزشی  یکی از راهکارهای مهم برای تأمین سلامت افراد جامعه و جلوگیری از بروز انواع آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی است.

وی خواستار رفع مشکل ترافیک جاده دسترسی به پیست اسکی کاکان یاسوج به ویژه در روزهای تعطیل شده است.

تاکید استاندار بر سرمایه گذاری در امور ورزشی استان

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این ارتباط گفت: عوامل مؤثر بر تقویت روزافزون رشته های مختلف ورزشی در این استان از جمله اسکی با جدیت  پیگیری می شود.

پیست اسکی کاکان، سرمایه ای نهفته در پیشانی یاسوج

سید علی احمدزاده اظهار داشت: سرمایه گذاری لازم در تمامی بخش های ورزشی کهگیلویه و بویراحمد به زودی انجام خواهد شد.

وی افزود: هیچ طرحی برای جامعه ورزش کهگیلویه و بویراحمد در سفر ۹ مهرماه ۱۴۰۰ رییس جمهوری و برخی اعضای هیأت دولت به این  استان ارائه نشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: هرگونه طرح و برنامه مؤثر در توسعه ورزش این استان  به لحاظ تأمین منابع مالی مورد نیاز از بودجه استانی و منابع متمرکز در کشور پیگیری می شود.

احمدزاده عنوان کرد: متولیان حوزه ورزش کهگیلویه و بویراحمد هر چه سریعتر طرح ها و برنامه های سازنده، علمی و مطالعه شده را تهیه و ارائه دهند.

وی ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد یک استان کم نظیر برای ورزش های زمستانه، تابستانه و گردشگری ورزشی است.

هر ساله صحبت های بسیاری در جلسات مختلف برای توسعه گردشگری در استان و ایجاد اشتغال پایدار رد و بدل می شود در حالی که ظرفیت های مهم این پیست اسکی نادیده گرفته‌ و چنانچه یک بار برای همیشه توجه ویژه ای به این پیست شد می توانستیم گردشگری استان را رونق دهیم و استان در سطح ملی و بین المللی معرفی شود.

همچنین با تجهیز این پیست به امکانات رفاهی و بهداشتی، رستوران، پارکینگ،  و دیگر زمینه ها و  مقدمات پذیرایی و در نهایت رونق گردشگری استان و توسعه ورزش اسکی را رقم بزنیم.

پیست کاکان در سال ۱۳۷۳ با نصب یک دستگاه بالابر افتتاح شد و سپس تا سال ۸۴ امکانات آن با سه تله اسکی شامل یک دستگاه بالابر برای افراد مبتدی و ۲ دستگاه بالابر اسکی بازان حرفه ای افزایش یافت.

این پیست به طول ۶۰۰ متر در جاده ارتباطی یاسوج – اقلید و در منطقه سردسیری کاکان شهرستان بویراحمد قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲ هزار و ۶۰۰ متر است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.