مینو آریانفر

حاشیه های جلسه شورای شهر: یکی از اعضای شورای شهر، خواستار استیضاح شهردار یاسوج شد

یکی از اعضای شورای شهر یاسوج  در نشست جلسه هفتگی شورا با بیان این که اولاً اینکه جناب آقای شهردار قرار بود جلسات مختلفی تشریف بیاورند و به سوالات ما جواب گو باشند و تخلفاتی که به زعم بنده و همکار ما ایشان انجام داده است در شهرداری جوابگو باشدگفت: ایشان تخلفات مالی، ملکی، اداری

کد خبر : 2446
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
حاشیه های جلسه شورای شهر: یکی از اعضای شورای شهر، خواستار استیضاح شهردار یاسوج شد

یکی از اعضای شورای شهر یاسوج  در نشست جلسه هفتگی شورا با بیان این که اولاً اینکه جناب آقای شهردار قرار بود جلسات مختلفی تشریف بیاورند و به سوالات ما جواب گو باشند و تخلفاتی که به زعم بنده و همکار ما ایشان انجام داده است در شهرداری جوابگو باشدگفت: ایشان تخلفات مالی، ملکی، اداری و مواردی از این دست دارد و این موارد به زعم دو عضو از شورا بوده است. شهردار باید جوابگوی سوالات ما باشد.

به گزارش پیک ملت ،  فرشاد نگین تاجی در مورد اعتماد مرد به اعضای شورا اظهار داشت : مردم به ما اعتماد کردند و به شورا فرستادند تا نماینده آنها در شورا باشیم و برای آینده آنها تصمیم بگیریم. حالا اینکه این جا بنشینیم و فقط منافع خود و شهرداری را در نظر بگیریم به اعتقاد بنده کار درستی نیست. بعضی از دوستان فراموش کرده‌اند که عضو شورا بودن به معنی نماینده شهرداری بودن نیست و ما باید نماینده مردم باشیم اما ما اینجا یاد گرفته ایم که فقط در جهت منافع شهردار و شهرداری قدم برداریم و به فکر این نیستیم که مردم چه بر سر شان بیاید.

نگین تاجی افزود : از آقایان اکبری، احمدی کیش، دهراب پور و آشنا تقاضا دارم دست از موافقت و همراهی با شهردار بردارند و فقط در راستای منافع شهرداری قدم برندارند. شما نماینده مردم هستید یک روز شما نمی آیید و یک روز جناب شهردار. این بازی ها را کنار بگذارید. همکاران محترمی که اسم بردم به شما میگویم که برروی منافع مردم معامله نکنید شهردار وقتی در جلسات مختلف حضور پیدا نمی کند فقط به توکل و پشتوانه شماست. خواهشمندم از همکاری و همراهی با شهردار بردارید.

وی ادامه داد: شما که می‌گویید شورا باید برای خروج از بن بست راهکار ارائه دهد بهترین راهکار استعفای شهردار و یا اگر استعفا ندهد استیضاح ایشان توسط ما است. این که بیایید و به کارگر بگویید شهرداری چاره‌ای ندارد چه فایده ای دارد؟ شهرداری وظیفه اش پرداخت حقوق کارگران است از صورت جلسه‌ای که ما انجام داده ایم و نزدیک به دو ماه است می گذرد آن کارگر بیچاره که در ابتدایی ترین مخارج زندگی خود مانده است و هزینه امرار معاش خود را ندارد چرا ما راحت از این موارد می گذاریم و به آنها ظلم می کنیم؟

این عضو شورا گفت: ما صورت جلسه کردیم که ظرف ۴۵ روز شهرداری باید دو سوم مطالبات کارگران را پرداخت کند این کارگرانی که بیرون و جلوی شورا ایستادند چه گناهی کرده اند اگر اسم این را عوام‌فریبی نگذارید بنده نماینده همین کارگر ها هستم که بیرون در نشستند وظیفه دارم فریاد بزنم همکاران عزیز خواهشا در مورد احقاق حقوق مردم مصر و جدی باشید هر کدام از ما کافیست یک ماه حقوق نداشته باشیم در این صورت عملاً در مسائل زندگی دچار اشکال می شویم.

نگین تاجی در مورد دفترچه عوارض شهرداری گفت: دفترچه عوارض را به صحن شورا اوردیم و موارد زیادی را کاهش دادیم چون عوارض واقعا مردم را اذیت میکرد اما الان ما به آقای شهردار نامه میزنیم که عوارض را اصلاح کنید و به صحن شورا برگردانید اما عملا هیچ کاری انجام نمی دهند و دنبال راهکار هستند تا مواردی که ما کاهش دادیم مصوب نشود. قطعاً ما این موارد را پیگیری کرده و به اطلاع مردم می رسانیم که آقای شهردار چه خیانت هایی به مردم می کند و زورش نمی رسد پول کارگران را بدهد می خواهد از گرده مردم بکشد و عوارض را افزایش دهد. بنده به عنوان یک عضو شورای شهر نماینده مردم هستم نه نماینده شهردار و مدیران شهرداری. نماینده کسانی هستم که حقشان ضایع می شود.

در در پایان نگین تاجی از رئیس شورا درخواست کرد تا نامه‌ای برای نهادهای نظارتی ارسال کند با این مضمون که شهردار در مقابل مطالبات مردم پاسخگو نیست و با بهانه های مختلف از پاسخگو بودن فرار می کند اگر ایشان تخلف نکرده است و پایبند به مسائل قانونی بوده است بیاید و جواب دهد اما اینکه یک روز خود به جلسه نیاید و روز دیگر نیروهای حامی ایشان در شورا هماهنگ شده حضور پیدا نکنند این بازی ها را کنار بگذارند.

نگین تاجی گفت: با این شرایط در شورا را تخته کنیم بهتر است وقتی که عملا این شهر تعطیل است و هیچ کاری انجام نمی شود و شهردار نیز پاسخگو نیست.

مسعود خوبانی نیز در این نشست با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: همانطور که مستحضرید امروز قرار بود که شهردار برای پاسخ به پرسش دو نفر از اعضای شورا حضور پیدا کنند اما اعلام کردند که به علت همزمانی با کمیسیون کارگری حضور ایشان در جلسه میسر نخواهد شد. ما توقع داشتیم ایشان در جلسه حضور داشته باشند اما این جلسه را بهانه کردند.

خوبانی افزود: مشکلات زیادی در شهرداری داریم، از جمله مشکل کارگران فضای سبز و دیگر سازمانها. قرار بود تا روز هجدهم دو سوم مطالبات کارگران پرداخت شود اما فقط حقوق یک ماه آنها پرداخت شده یعنی در واقع ۸ ماه حقوق این کارگران طلب دارند بر اساس مصوبه باید دو سوم مطالبات یعنی پنج ماه حقوق کارگران پرداخت می‌شد که این کار صورت نگرفته است.


رئیس شورا ادامه داد: ما نمی دانیم در شهرداری چه می گذرد و چه منابع درآمدی برای خود ایجاد کردند. فقط این را می‌دانیم که شهرداری یاسوج در کما فرو رفته است. دفترچه عوارض بعد حدود یک هفته که ما تصحیح و مصوب کردیم هنوز اصلاحیه آن را برایمان نفرستاده اند. برای ما نوشته اند که سازمان‌ها مبلغ زیادی بدهی دارند. سازمان ها باید خود درآمدزایی کنند
و بدهی آن ها به عوارض ربطی ندارد. ما گفتیم که ظرف ۲۴ ساعت اصلاحیه دفترچه عوارض انجام شود و برای ما ارسال گردد اما تاکنون چنین کاری انجام نشده است احساس می‌کنیم که شهرداری باز هم می‌خواهد خود عوارض را مثل گذشته اعمال و به اجرا بگذارد.

وی افزود: امروز کارگران جمع شدند و مطالبات خود را طلب می کنند این وظیفه ما هست که راهکاری برای رفع مشکلات آنها پیدا کنیم. وقتی که قولی داده اند و ما مصوب کرده ایم باید به آن عمل کنند حتی اگر بخواهند از جایی قرض بگیرند یا تسهیلات دریافت کنند باید حقوق کارگران را پرداخت کنند.

خوبانی گفت: یکی از آنها آمده بود پیش من و گریه میکرد میگفت من حتی پول ندارم بچه ام را دکتر ببرم. این مشکل فقط برای نیروهای خدماتی و یا فضای سبز نیست ما حتی در بخش تامین نیرو نیز مشکل داریم و باید یک فکر اساسی برای حل مشکلات کنیم. من مطمئنم حضور ایشان در شورای کارگری مطرح نیست اگر به فکر کارگران بودند الان باید اینجا حضور می‌داشتند و از نزدیک با مشکلات آنها آشنا می‌شدند.اگر نمی توانستند حقوق کارگران را پرداخت کنند چرا وعده دادند و گفتند ما مصوب کنیم؟

وی در بحث نامگذاری گفت: مورد دیگری که وجود دارد بحث کمیسیون نامگذاری بود که ما آن را به کمیسیون فرهنگی واگذار کردیم که آقای احمدی کیش این مورد را بر عهده گرفت و با توجه به اینکه ۲۲ بهمن نزدیک است باید هرچه زودتر این نامگذاری را مصوب کرده و به شهرداری ابلاغ کنیم.

در ادامه دهرابپور گفت: همه ما از وضعیت کارگران و عدم دریافت حقوق آنها اطلاعات داریم و دوست داریم که چنین مشکلاتی وجود نداشته باشد. اما متاسفانه اکثر شهرداری ها با مشکلاتی مواجه هستند که شهرداری یاسوج نیز از این قاعده مستثنا نیست. در دو سال گذشته احکام گوناگونی بر علیه شهرداری صادر شده که چندین میلیارد تومان از حساب آن ها برای مطالبات گذشته برداشت گردیده است و این موارد باعث شده شهرداری با معضلات عدیده ای مواجه شود.

 

نایب رئیس شورا افزود: بدهکاری های شهرداری به سازمان های خدماتی از جمله فضای سبز که از دوره های قبل بوده باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شهرداری شده است و بدهکاری های قبل را نمی تواند بگوید که به من مربوط نیست. باید در این مورد دقت بیشتری شود تا معلوم شود چرا شهرداری با این مشکلات مواجه شده است اینکه شهرداری پول دارد و مطالبات را پرداخت نمی کند یک بحث است و اینکه چرا ندارد بحثی دیگر.

وی افزود: یکی از علل این مورد برداشت های میلیاردی به علت بدهی های قبلی بوده است که باعث خالی شدن حساب شهرداری شده است همین الان هم چند حکم دو و سه میلیاردی صادر شده که هر لحظه می توانند حسابهای شهرداری را ببندند. بخش اعظم این مشکلات را باید شورا برای آن آنها راه حل پیدا کند. اگر مطالباتی وجود دارد باید تلاش کنیم هرچه زودتر این مطالبات وصول گردد.اینکه ما بگوییم شهرداری چرا پول نمی دهد و مشکلات را رفع نمی کند دردی از این کارگران دوا نخواهد شد. بسیاری از شهرداری های استان مشکلی همانند شهرداری یاسوج دارند و این مختص ما نیست لذا باید سعی کنید مشکلات را برطرف کنیم دو هفته قبل قرار بود مقداری از مطالبات شهرداری از ادارات وصول شود که هنوز این امر میسر نگردیده است قرار است پولی امروز برسد و و اگر این مورد تامین شود بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

دهراب پور افزود در رابطه با بحث نامگذاری گفت: در بسیاری از مراکز استانها این امر صورت گرفته و مناطق مهمی از شهرهای کشور نام شهید سردار سلیمانی مزین شده است پیشنهاد من این است که بهترین گزینه بلوار جمهوری هست اما باید نظرات همه دوستان در این مورد اعمال گردد و به جمع بندی نهایی برسیم

فرشید احمدی کیش دیگر عضو شورا نیز گفت در خصوص نام گذاری این مورد به کمیسیون نامگذاری مأموریت داده شد که انجام دهند در تاریخ ۲۹ دیماه ما این مورد را مصوب و به صحن شورا آوردیم اما نظر رئیس شورا این بود که همه اعضا برای این مورد حضور داشته باشند.
احمدی کیش در مورد روند تصمیم گیری در خصوص نامگذاری گفت: ما آن را برای مردم به اشتراک گذاشتیم تا نظرات آنها را نیز داشته باشیم. نظرات مردم را تک تک یادداشت و جمع بندی کردیم تا به نتایجی رسیدیم که در کمیسیون اعلام کردیم. خود مردم مکانها را پیشنهاد می‌دادند. مثلا پل سوم، پل چهارم، میدان ساعت،میدان هفت تیر یا میدان جهاد. با این نظر سنجی میخواستیم ببینیم مردم آیا روی مکان های خاص حساسیت دارند یا خیر. مثلاً در مورد میدان‌هفت‌تیر هیچ حساسیتی وجود نداشت و رای اول را به دست آورد یعنی مردم آنقدر نام این شهید برایشان مهم است است که میدان هفت تیر با آن همه قدمت و اینکه همه آن را به این نام میشناسند پیشنهادات زیادی داشت.

وی افزود: نهایتاً در کمیسیون نامگذاری اکثریت اعضا به تغییر نام میدان جهاد به نام ”سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی” رای دادند و ما این مصوبه را به عنوان پیشنهاد در صحن شورا مطرح می کنیم طبق این مصوبه ما پیشنهاد میدهیم میدان جهاد به نام میدان شهید سلیمانی و پل چهارم به نام پل جهاد مطرح شود.

احمدی کیش در ادامه پیشنهاد دیگری مطرح کرد و گفت: همکار ما مرحوم مهندس امین پناهی در دوره ما به رحمت ایزدی پیوست و با توجه به خدماتی که ایشان برای شهرداری و مردم شهر ارائه دادند پیشنهاد می کنم ساختمان معاونت فنی شهرداری به نام ساختمان ”مرحوم امین پناهی” نامگذاری شود.

سید هدایت اکبری در ادامه گفت: با توجه به اینکه آقای احمدی کیش و آقای نگین تاجی نیز در کمیسیون ماده ۱۰۰ حضور دارند مطلبی را قبل از دستور می‌خواهم عرض کنم. در یکی از جلسات شورا و بحث ارزش معاملاتی مطرح شد و هر چه ما به صورت کارشناسی صحبت کردیم و گفتیم دو گروه در این شهر ساخت و ساز می کنند که یک گروه مردم عادی و گروهی دیگر انبوه ساز هستند. این قیمت هایی که یک مرتبه شما می فرمایید ده برابر شود فشار به انبوه ساز نمی آورد چون انبوه ساز هزینه ای که می کند روی قیمت تمام شده ساختمان اعمال خواهد کرد. اما متاسفانه دوستان همکاری نکردند و هزینه ها را چند برابر کردند.

وی ادامه داد: الان در کمیسیون ۱۰۰ کسی که جریمه ساختمانش ۴۰ میلیون تومان می‌شد اعتراض کرده که این مبلغ کمتر شود به خاطر این که یک معلم بازنشسته هست و توانایی مالی پرداخت ۴۰ میلیون را ندارد اما با شرایطی که به وجود آمده عوارض وی به ۱۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده اس. عوارضی که برای انبوه سازان داریم از ۸۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون داشته‌ایم اما آن چند نفر که انبوه ساز هستند عین خیالشان نیست که چقدر افزایش پیدا کند چون همان مبلغ را روی قیمت فروش ملک اعمال می کنند.

اکبری افزود: دیروز در کمیسیون مردم شدیدا اعتراض داشتند و می گفتند ما این مبالغ را پرداخت نخواهیم کرد بنابراین اولین اقدامی که باید انجام دهیم باید فکری به حال این قیمت ارزش افزوده معاملاتی بکنیم که واقعاً هزینه چندین برابر می شود چون انبوه ساز برای پرداخت آن مشکلی ندارد اما فشار اصلی بر روی مردم عادی هست که می خواهند برای خود یا فرزندانشان سرپناه ایجاد کند و قشر آسیب پذیر جامعه هستند. در بحث طرح تفصیلی سطح اشغال در ساختمان ها بسیار پایین است که این باعث شده خیلی از ساخت و سازها به خاطر همین مورد سطح اشغال دچار جریمه گردیده اند که باید این مورد اصلاح شود. کسی بوده که در کمیسیون گفته این مبلغ جریمه را به من بدهید و ملک اینکه من را برای خود بردارید که برای این مورد باید راه حلی اساسی پیدا کنیم.

اکبری در ادامه گفت: در رابطه با نامگذاری معبری به نام سردار شهید سلیمانی پیشنهادی که آقای احمدی کیش کمیسیون نامگذاری دادند میدان جهاد بوده و این مکان از میدان های مهم شهر یاسوج هست. با توجه به اینکه قبلاً اداره جهاد در نزدیکی پل چهارم بوده است این مورد قابل اجرا هست بنابراین به نظر من میدان جهاد جایگاه خوب و در خور شأن این شهید بزرگوار هست و اگر دوستان موافق هستند شهرداری هر چه سریعتر برای مراسم چهلمین روز شهادت ایشان این مورد را انجام دهد.

اکبری در رابطه با مطالبات کارگران گفت: همه ما ناراحت و متاثر هستیم و وضعیت اقتصادی موجود را می دانیم. برای این عزیزان ناراحتیم و روزانه مشکلات آنها را پیگیری می‌کنیم قرار است امروز حقوق یک ماه برای آنها واریز شود با صحبت‌هایی که با مسئولین مالی شهرداری قول داده‌اند تا قبل از عید نوروز اکثر مطالبات کارگران پرداخت شوند. ما اعضای شهر هم باید برای رفع مشکلات تلاش کنیم راهکار ارائه کنیم برای خروج از این بن بست تا معضلات حل شوند.

اکبری ادامه داد: در خصوص بحث عوارض باید طرح این دفترچه در اولین جلسه شورا مطرح می شد و اعضا نظر می دادند که این جمع شود و ما نگذاریم برای روزهای آخر و تلاش خود را کردیم و هفته گذشته تا ساعت ۴ بعد از ظهر در شورا ماندیم و این کار را انجام دادیم اما این تعلل از سوی خود شورا بوده و اینکه تصحیح نشده به اقدامات خود شورا برمی‌گردد و قطعاً با این روند مشکلاتی برای شهروندان به وجود می آید و عوارض طبق همان دفترچه سال گذشته اعمال خواهد شد.

اکبری گفت: تا زمانی که شهرداری به درآمد پایدار نرسیده باشد این مشکلات ادامه خواهد داشت این در حالی است که حتی شهرداری تهران با آن عظمت نیز در پرداخت حقوق کارگران به مشکل خورده است تا زمانی که همه توجه ما به عوارض هست و به سوی درآمد پایدار حرکت نکنیم قطعاً مشکلات شهرداری ها بر جا مانده و حتی بیشتر خواهد شد.

علی اکبری تبار عضو دیگر شورا در ادامه با اشاره به طرح سوال خود از شهرادر گفت: پنجمین بار است که شهردار به بهانه های مختلف از پاسخگویی به سوالات طفره می روند و طبق ماده ۷۳ طرح این سوالات مورد قانونی است و حق هر کدام از اعضا هست سوالات در مورد همین مشکلات کارگران فضای سبز است که امروز مراجعه کردند اما مثل اینکه جناب شهردار کار هایی دارند که از جلسات شورا و مشکلتت کارگران مهمتر است.

اکبری تبار افزود: یکی از سوالات ما ارائه ندادن صورت جامع درآمد و هزینه هست که در ادوار گذشته وجود داشته و در دوره حاضر کاملا فراموش شده اشت.صورت جامع درآمد و هزینه نشان می دهد که درآمد های شهرداری چقدر پایدار هستند از کجا می آیند و از چه منابعی می خواهند حقوق پرداخت کنند و ما بودجه را بر چه مبنایی باید ببندیم و عوارض را چگونه حساب کنیم اما متاسفانه مبنای علمی و تخصصی در درآمدها و هزینه ها وجود ندارد. در طول یک سال شهرداری دفترچه عوارض را به شورا می فرستد و ما هم با توجه به مشکلات مردم سعی میکنیم عوارض را تا حد امکان کاهش دهیم در بحث بودجه نیز در دو سال اخیر بالاخص در سال جاری که یک ماه دیگر از آن باقیمانده کمتر از ۳۵ درصد از بودجه مصوب محقق شده است. اگر ما بدانیم که صورت جامع درآمد و هزینه به چه شکلی انجام شده می توانیم در برخی موارد به شهرداری کمک کنیم تا مشکلات خود و زیر مجموعه ها را حل کند.
وی ادامه داد: در بحث حقوق قطعاً در اکثر شهرداری ها یک معضل فراگیر هست در دوره های گذشته به جز سه ماه اولی که از آمدن شهردار گذشته بود بعد از آن حوق‌ها تقریباً به روز پرداخت می‌شد. یکی از کارمندان رسمی شهرداری همین امروز در شورا اعلام کرد که از شهریور ماه بیمه ما اصلا ثبت نشده است این مورد برای پرسنل رسمی به وجود آمده و کارگران نیز جای خود دارند. کارگران تامین نیرو ۵ ماه قبل دریافت نکرده اند و کارگران خدماتی نیز هفت ماه.

این عضو شورا تصریح کرد: در طول شش ماه اخیر بخش عمده ای از وقت شورا برای پرداخت حقوق صرف شده و جالب است که شهردار نه مکاتبه ایبا شورا کرده است و نه مراجعه نموده است که از نظر و کمک شورا برای برون رفت از این شرایط استفاده کند.شهردار بیاید بنشیند تا هم فکر می‌کنیم و از طریق فروش املاک یا تسهیلات بتوانیم مشکلات را حل کنیم. همکاران ما در شورا همه کارمند هستند و باید کارگری که هفت ماه حقوق نگرفته است را درک کنیم. یکی از کارگران می‌گوید فرزند من در شیراز نوبت پزشکی دارد اما به خاطر نداشتن پول و بیمه نمی توانم او را به آنجا ببرم. من به او پیشنهاد دادم که دفترچه خودم را برای این مورد ببرد این نیز یک امر خلاف قانون است.

وی ادامه داد: همین امسال یک پیاده رو را که در طول سال چند نفر بیشتر از روی آن عبور نمی کنند مبلغ یک میلیارد تومان برای آن هزینه شده اما حقوق کارگران را نمی دهند. ما هم می گویم شاید شهرداری پول نداشته باشد اما چرا برای ما مهم است چرا آقای شهردار مراجعه نمی کند که بگوید من انقدر درآمد دارم و انقدر هزینه و این مبلغ را بدهکار هستم.با وجود شرایطی که ما در دفترچه عوارض بسیاری از موارد را تخفیف داده‌ایم اما مردم برای گرفتن‌ پروانه مراجعه نمی‌کنند و ما اطلاع نداریم در طول یک ماهی که تخفیف داده ایم چند پروانه صادر شده است.

اکبری تبار افزود: در بحث ارزش افزوده معاملات که آقای اکبری مطرح کردند بسیار مورد به جایی است و ما باید برای این مشکل تصمیم سریع و قاطع بگیریم تا فشارها از روی دوش مردم برداشته شود و مانند دفترچه عوارض که به صورت تخصصی اصلاح شد این مورد را نیز انجام دهیم.

اکبری تبار در خصوص نامگذاری یکی از معابر مهم شهر به نام شهید سلیمانی گفت: این شهید بزرگوار مورد احترام تمام مردم بوده و کسی نباید این مورد را مخصوص به خود بدانند همه اعضا از روز اول بر نام گذاری یکی از مهم ترین معابر این شهر به نام این شهید تاکید داشتند پیگیر این موضوع بودند.

این عضو شورا ادامه داد: از همکاران در شورا توقع داریم فارغ از هرگونه سلیقه اقلیت و اکثریت به فکر این کارگران باشیم. در جلسه شورا ما مواردی را مصوب کردیم و شهرداری را ملزم به پرداخت دو سوم مطالبات کارگران کردیم. اما اکنون چند روز از مهلت ۴۵ روزه مصوب گذشته و هنوز مواردی که تصویب کردیم انجام نشده است این در صورتی است پاسخ آنها را هم نمی دهند. کارگر نزد رئیس سازمان می‌رود و ایشان می‌گوید به من ربطی ندارد. آن ها به ما می‌گویند چون کارگریم شأن و جایگاه نداریم. به اعتقاد من باید هیئت رئیسه آقای شهردار و معاونین را به جلسه دعوت کند و از آنها بخواهد که مصوبه ما را اجرا کند.

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.