آزاد سازی حریم رودخانه بشار از آبان ماه

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان از آغاز عملیات آزاد سازی و رفع تصرف حریم رودخانه بشار با مشارکت دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در اوایل آبان ماه سال جاری خبر داد.
کد خبر : 150
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
آزاد سازی حریم رودخانه بشار از آبان ماه

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان از آغاز عملیات آزاد سازی و رفع تصرف حریم رودخانه بشار با مشارکت دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در اوایل آبان ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش پیک ملت ، آرش مصلح افزود: پس از وقوع سیلاب های مخرب در اوایل سال جاری که در سطح کشور اتفاق افتاد، یک وفاق و همدلی برای جلوگیری و کاهش خسارت صورت گرفت که استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به لحاظ وضعیت توپوگرافی و شیب زیاد زمین که نهایتاً منجر به آوردهای آبی زیادی بود با حساسیت و دقت نظر جلسات متعددی را تشکیل و تصمیم گیری های مطلوبی در این زمینه اتخاذ شد.
وی گفت: رودخانه های استان در تابستان سال ۹۷ شاهد کمترین دبی آب و در ابتدای سال ۹۸ وقوع سیلاب هایی با دوره های بازگشت ۲۵ ساله و گاهاً دبی لحظه ای پیک سیلاب ۱۰۰ ساله در بستر خود بوده اند که این اولین تجربه وقوع اوج دو پدیده طبیعی تغییر اقلیم اوج خشکسالی و وقوع سیلاب های مخرب در فاصله کمتر از ۵ ماه بوده ایم.
مصلح اظهار داشت: تاکنون ۹۰ هکتار از اراضی که در بستر رودخانه متعلق به دولت جمهوری اسلامی می باشند را رفع تصرف کردیم و با همکاری و تعامل سایر دستگاهها از جمله دادگستری و نیروی انتظامی، هفته آینده عملیات آزاد سازی حریم رودخانه بشار و تنگ مهریان آغاز می شود .
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان، گفت: در طول سال به صورت مستمر و موردی از طریق گروههای گشت و بازرسی شرکت از میزان دخل و تصرف در حرائم رودخانه ها مطلع می شویم که پس از سیر مکاتبات اداری با دستگاههای ذیصلاح، رفع تصرف و آزادسازی رودخانه ها انجام می شود .
وی اضافه کرد : در جلساتی که با رئیس کل دادگستری و دستگاههای اجرایی برگزار شد مقرر شد کلیه دستگاههای دولتی به ویژه شهرداری ها و دهیاری ها و بنیاد مسکن ، قبل از هرگونه احداث بنا و صدور مجوز ، موافقت شرکت آب منطقه ای را در قالب استعلام مهندسی رودخانه کسب کنند که این نکته، از خروجی های مثبت این جلسات تخصصی بود.
مصلح، ساماندهی رودخانه بشار حدفاصل بلوار رجاء و همچنین گلزار شهدای دارشاهی را از اقدامات شرکت آب منطقه ای در حوزه مهندسی رودخانه عنوان کرد و گفت: پس از وقوع سیلاب سال جاری و میزان خسارتی که به این دو منطقه وارد شد، شرکت آب منطقه ای استان با شناسایی میزان خسارت، مناقصه را برگزار کرد و با مشخص شدن پیمانکار واجد شرایط و رایزنی های صورت گرفته مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه ها در نظر گرفت که هم اکنون در حال انجام کار می باشند.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان، در ادامه اظهار داشت: ۱۴۰۰ کیلومتر رودخانه و بیش از ۱۱هزار کیلومتر آبراهه و مسیل در سطح استان وجود دارد که مطالعات تعیین حد بستر و حریم ۷۳۵ کیلومتر از رودخانه های استان از محل طرح ملی متمرکز مهندسی رودخانه شروع شده و امیدواریم در آینده ای نزدیک این مطالعات به اتمام برسد.
وی در پایان، مطالعات جامع سیل استان در سرشاخه های بشار، مارون و زهره، اجرای عملیات ساماندهی بخشی از رودخانه های استان به میزان حدود ۳۴ کیلومتر، مطالعه و شناسایی نقاط حادثه خیز در رودخانه های استان و … را از دیگر اقدامات این شرکت عنوان کرد .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.